לב המאפליה - השואה בעיר לובלין

סיור יום (6 שעות)*

מפקדת מבצע ריינהרד

מפקדת מבצע ריינהרד

אנדרטת השואה בלובלין

אנדרטת השואה בלובלין

(שער גרוצקה (השער היהודי

(שער גרוצקה (השער היהודי

רחוב קובלסקה

רחוב קובלסקה

גבול הגטו ברחוב קובלסקה

גבול הגטו ברחוב קובלסקה

לובלין

לובלין

בית הכנסת החדש

בית הכנסת החדש

הקהילה היהודית בלובלין צמחה עם העיירה במשך מאות שנים, בונה את שכונותיה סביב לטירה המלכותית והעיר העתיקה, באזור מרכז לובלין של היום. בתקופת מלחמת העולם ה-2, ובמיוחד בזמן מבצע ריינהארדט אשר הופעל מלב העיר, סבלה הקהילה היהודית בלובלין סבל רב, וגורלה היה אולי אף גרוע מבכל מקום אחר בשטחי הגנרלגוברנאמנט. הליכה בשבילי הסיפור ההיסטורי של הקהילה היהדוית בלובלין היא הליכה במורד זכרונות אפלים. בעוד לנגד ענינו נותר רק מעט ממורשת העבר החומרית של העיר, אנו נחשפים דרך סיפורה לאחד הפרקים השחורים בקורות העם היהודי. בסיור הזה ננסה להתחקות אחר תחילתו, ייסומו וסופו של תהליך זה.

תוכנית הטיול להורדה:

צרו עמנו קשר כדי לתכנן טיול:

  • כל טיול הוא באורך 7-8 שעות וניתן לשנותו בהתאם לדרישותיכם.

  • אנו מציעים הדרכה באנגלית, עברית, אוקראינית או פולנית.

  • ביכולתנו לארגן הסעות לטיולים על בסיס דרישה. מחיר רכב נקבע על פי מספר המשתתפים. אנא צרו עימנו קשר לפרטים נוספים.

הרובע הגרמני לשעבר

הרובע הגרמני בעיר הוקם בשטחה של העיירה ויניאבה - פרבר יהודי של לובלין. לאחר גירוש של תושבי ויניאבה והריסת בית הכנסת ובית הקברות, האזור שימש כשכונת בתים פרטיים ומשרדי ממשל לקצונה הנאצית הגבוהה, ובכללם המטה המרכזה של מבצע ריינהארדט.
הסיור יכלול: הליכה באזור הרובע היהודי לשעבר בויניאבה, מבני הממשל הנאצי לשעבר, המבנה של מבצע ריינהארדט והאנדרטה לזכר השואה.

הרובע היהודי לשעבר ואזור הגטו

האזכור המוקדם ביותר שאנו יכולים למצוא להתיישבות יהודית בתחומי לובלין הוא מהמאה ה-14. הרובע היהודי בעיר התפתח משך מאות שנים סביב האזור של הטירה המלכותי והעיר העתיקה, כיום האזור של מרכז העיר. במהלך מלחמת העולם ה-2, רוב הקהילה היהודית הלובלינאית נשלחה על ידי הנאצים למחנה ההשמדה בלז'ץ, והרובע ברובו הוחרב. הסיור ברחבי הרובע היהודי הוא ברובו הליכה בעיר שאינה קיימת עוד, ביקור במקום שמצוי רובו בזיכרון בעוד רק מעט ממורשתו החומרית שרדה.

הסיור יכלול: אזור הרובע היהודי לשעבר, שער גרוצקה ובנין משרדי היודנראט.

בית הקברות החדש

בית הקברות החדש בלובלין נחנך במחצית הראשונה של המאה ה-19, והוא כיום בית הקברות היהודי הפעיל היחיד בלובלין. אתר בית הקברות משמש גם כאתר הנצחה, הכולל אנדרטה והיכל זכרון.

*לתשומת לבכם, בסיור זה לא כלול ביקור באתר ההנצחה במוזאון הלאומי במיידנק. אף על פי שמחנה מיידנק היה משמעותי על מהלך המלחמה והשואה, סיור זה מתרכז באופן מיוחד בסיפורים ואתרים הקשורים למחוז לובלין וקהילותיו, אשר עליהן המחנה השפיע במידה פחותה.

Please reload

Success! Message received.