אתרי שואה

המוזיאון הלאומי במיידנק

מחנה הריכוז לובלין, הידוע גם כמיידנק, היה המחנה הנאצי השני בגודלו על אדמת אירופה הכבושה. המחנה הוקם בשנת 1941, ופעל עד ליום השחרור של לובלין ביולי 1944. בשנים הללו תפקד המחנה גם כמחנה ריכוז, מחנה עבודה, מחנה מעבר, מחנה לשבויים פולנים ומחנה השמדה. לאחר שחרור המחנה נוסד במקום המוזיאון הלאומי בנובמבר 1944. היה זה המוזיאון הראשון באירופה שהוקם במחנה נאצי. 

חלק מצריפי המגורים של האסירים, המחסנים, תאי הגזים ומבנה המשרפות שומרו, ונמצאים בשטח המוזיאון.

הביקור יכלול: איזור המחנה שלעבר, צריפי האסירים, תאי הגזים, התערוכה ״אסירי מיידנק״, מבנה המשרפות והאנדרטה.

 

צרו עמנו קשר על מנת לתאם סיור

 

המוזיאון ואתר ההנצחה בבלז׳ץ

מחנה ההשמדה בלז'ץ, אשר הוקם בשנת 1942, היה האתר הראשון בו נוסה השימוש בתאי גזים נייחים לצורך השמדה שיטתית של יהודים. הגירוש הראשון למחנה ב-17 במרץ 1942 מהעיר לובלין מסמן את תחילתו של מבצע ריינהרד. אחרי חיסולו של המחנה בדצמבר 1942 נהרסו כל המבנים והאתר נשאר ריק לחלוטין. האנדרטה הראשונה במקום נבנתה בשנת 1963, וב-2004 הוקמו במקום אתר ההנצחה והמוזיאון, תחת פעילותו של המוזיאון הלאומי במיידנק. את קברי האחים שבמקום מכסה האנדרטה.    

הביקור יכלול: אתר ההנצחה שבשטח המחנה הממוקם כ-130 ק״מ דרום מזרחית ללובלין, המוזיאון ובית מפקד המחנה.

 

צרו עמנו קשר על מנת לתאם סיור

 

המוזיאון במחנה המוות סוביבור

מחנה ההשמדה, הממוקם היערות הסמוכים לכפר סוביבור, פעל בין אפריל 1942 ובין אוקטובר 1943. היה זה מחנה ההשמדה השני, לאחר בלז׳ץ, שהוקם כחלק ממבצע ריינהרד. ב-14 באוקטובר 1943 מרד חמוש פרץ במחנהובעקבותו בריחה המונית של אסירים. בעקבות אירועים אלו החליטו הגרמנים על סגירת המחנה. בשנת 1993 נפתח באתר מוזיאון ומאז 2012 הוא מתפקד תחת חסות המוזיאון הלאומי במיידנק. 

הביקור יכלול: אתר מחנה ההשמדה הממוקם כ-100 קילומטרים צפון מזרחית ללובלין, אפשרי גם לבקר בעיירה ולודבה הסמוכה למקום.

 

צרו עמנו קשר על מנת לתאם סיור

איזביצה

העיירה איזביצה הוקמה במאה ה-18, ולאורך קיומה אוכלסה כמעט אך ורק על ידי יהודים. 

במהלך מלחמת העולם ה-2 , כחלק ממבצע ריינהרד, שימש גטו איזביצה כמחנה מעבר להשמדה במחנות בלז'ץ וסוביבור, ליהודים שגורשו מגרמניה, אוסטריה, צ׳כוסלובקיה ומערב פולין.  הגירוש הראשון מאיזביצה למחנה ההשמדה בלז׳ץ התרחש בחודש מרץ 1942 והוצאות המוניות להורג התרחשו באתר בית הקברות היהודי. מכל יהודי איזביצה רק מעטים שרדו את השואה. אחד מהם הוא הסופר המנוח תומאש ״טויבי״ בלאט, ממשתתפי המרד בסוביבור. 

הביקור יכלול: כיכר השוק המרכזית, בתים עם מבני סוכות, בית הקברות היהודי, אתר ההנצחה לקורבנות השואה ותחנת הרכבת.

 

צרו עמנו קשר על מנת לתאם ביקור

Please reload

 

צרו עמנו קשר על מנת לתאם סיור:

  • TripAdvisor
  • Facebook - Black Circle

© 2017 by ROOTKA