ורשה

ורשה

מוזיאון פולין בורשה

מוזיאון פולין בורשה

קרקוב

קרקוב

קרקוב

קרקוב

אושוויץ בירקנאו

אושוויץ בירקנאו

אושוויץ בירקנאו

אושוויץ בירקנאו

לובלין

לובלין

ישיבת חכמי לובלין

ישיבת חכמי לובלין

קז'ימיש דולני

קז'ימיש דולני

קרשניק

קרשניק

תוכנית הטיול להורדה:

צרו עמנו קשר כדי לתכנן טיול:

אנחנו משתדלים להתאים את הצעות המסלול שלנו ללקוח, על מנת ליצור את הטיול הטוב ביותר בתקציב שאתם בוחרים. אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר לפרטים נוספים:

תוכנית, משך, ביקור באתרים, שפת הדרכה (עברית, אנגלית, פולנית או אוקראינית), אמצעי תחבורה וסטנדרט המלונות.

טיול מורשת יהודית בפולין
7 ימים

עד פרוץ מלחמת העולם השנייה פולין היתה ארצה של הקהילה היהודית הגדולה ביותר בעולם. הקהילה היהודית בפולין הולידה מתוכה אמנים, סופרים ומשוררים בעלי שם כגון הצייר מאוריצי גוטליב או הסופר חתן פרס הנובל י.ב. זינגר ורבים אחרים. עולמם של יהודי פולין היה מגוון וצבעוני, החל מהקהילות הגדולות דוגמת ורשה וקרקוב, שהכילו קבוצות דתיות שונות כמו חסידים, ליטאים וקהילות חילוניות מפותחות, ועד לעיירות הקטנות והכפריות המכונות ביידיש שטעטלעך. לובלין (ירושלים של ממלכת פולין) וסביבתה, היוו מיקרוקוסמוס ייחודי של העולם הזה. אנו ברותקה מאמינים שעל מנת לראות תמונה רחבה של כל מגוון צדדיה של הקהילה היהודית הפולנית, חובה לבקר באותם שטעטלים קטנים ולהתחקות אחר סיפורי החיים השזורים בהם. במסע הזה נזמין אתכם, לצד הביקור בוורשה ומוקדים חשובים נוספים, לבקר בקרשניק וקז׳ימייז׳ דולני (קוזמיר דלובלין), עיירות יהודיות בעברן בהן ניתן עדיין לחזות בעקבות התרבות היהודית.

היום הראשון ־ ורשה

חצי יום מודרך בעיר (בכפוף למועדי הנחיתה)

ורשה, בירת פולין. ורשה כיום היא מטרופולין מודרני ומערבי. בסוף מלחמת העולם ה-2 בעקבות מרד גטו וורשה (1943) ומרד וורשה הפולני (1944), נחרבה וורשה כמעט כליל. שיקומה של העיר, בעיקר של העיר העתיקה והטירה המלכותי, נעשה בעזרת מאמץ לאומי אדיר, אשר בנה מחדש גם את העיר הפיזית, אך גם את הגאווה הלאומית הפולנית שנרמסה בזמן המלחמה.
הביקור יכלול: סיור באזור העיר העתיקה ועמוד זיגמונד, הטירה המלכותית והגן הסקסוני.

לילה בוורשה

היום השני ־ וורשה

סיור מודרך ברובע היהודי לשעבר ובאזור של גטו וורשה

וורשה היהודית. האיזכור המוקדם ביותר של ההתיישבות היהודית בוורשה מתוארך למאה ה־15, ומאז הפכה העיר למרכז הגדול והחשוב ביותר של החיים היהודיים בפולין. בתקופה שטרמה למלחמת העולם ה־2 הקהילה היהודית של וורשה היוותה מעל 30% מאוכלוסיית העיר. בזמן המלחמה, כבשו הנאצים את העיר והקימו בה את הגטו הגדול ביותר על אדמת אירופה. בשנת 1943 הגטו הושמד כמעט כליל בעקבות דיכוי המרד היהודי על ידי הגרמנים.
הביקור יכלול: האזור של הרובע היהודי לשעבר והגטו, בית־הכנסת נוז׳יק, הבונקר במילא 18, כיכר השילוחים (אומשלאג־פלאץ), האנדרטה לזכר מורדי הגטו והמוזיאון לתולדות יהודי פולין.

לילה בוורשה
 

היום השלישי ־ אושוויץ וקרקוב

נסיעה לאושוויץ

סיור מודרך באתר ההנצחה ומוזיאון אוושויץ-בירקנאו

אושוויץ-בירקנאו. מחנה הריכוז אושוויץ היה הגדול ביותר מבין מחנות הריכוז וההשמדה הגרמניים, ובמשך תקופת פעולתו קיפדו בו 1.1 מיליון אנשים את חיים. המוזיאון, אשר הוקם בשטח המחנה כבר ב1947, מחזיק בתערוכה ההיסטורית של מבנה המחנה, כמו גם באוסף חפצי האסירים הגדול אשר נמצא בשטחו לאחר השחרור. המוזיאון מחולק בין שני אזורים, אושוויץ ובירקנאו.
הביקור יכלול: סיור מודרך באושוויץ 1-המחנה הראשי, מבני המחנה המקוריים באושוויץ 2-בירקנאו, מבני המגורים של האסירים, פלטפורמת הרכבת ושרידי תאי הגזים ומבני המשרפות מספר  2 או 3.

נסיעה לקרקוב
לינה בקרקוב

 

היום הרביעי - קרקוב

טיול מודרך בקרקוב והרובע היהודי לשעבר - קז'ימיש

קרקוב. אתר מורשת עולמית של יונסקו. העיר העתיקה בקרקוב והארכיטקטורה הייחודית שבה, שרדו את מלחמת החולם ה-2 ללא הרס נרחב. העיר נעשתה בעלת חשיבות איזורית באירופה הודות למלך קזימיש הגדול (יידיש-קוזמיר), בזכות האוניברסיטה אשר פתח בה במאה ה-14, המוסד האקדמי השלישי בותיקותו באירופה. קרקוב שימשה כבירת פולין עד תום המאה ה-16, כשהמרכז השלטוני הפולני הועבר לוורשה.
הביקור יכלול: הכיכר המרכזית ושוקיניצה (השוק העתיק של קרקוב), בסיליקת מריה הקדושה, גבעת בואוול, ארמון המלוכה וקטדרלת ואוול.

 

קז'ימיש. הוקמה על ידי המלך קז'ימיש הגדול במאה ה-14, ונעשתה במהרה מרכז להתיישבות יהודית. במהלך המאה ה-15 הוקם בה בית הכנסת העתיק של קוזמיר, כיום בית-הכנסת העתיק ביותר המשומר בפולין. קוזמיר התפתחה ליישוב בעל חשיבות ללימוד היהודי בזכות משה איסרלש (הרמ"א), אשר הקים בה את ישיבתו במאה ה-16. הרמ"א נקבר במותו בבית הקברות העתיק אשר בסמוך לבית הכנסת הרמ"א, וקברו עומד במקומו עד היום.
הביקור יכלול: בית הכנסת הרמ"א ובית הקברות, בית הכנסת העתיק, בית הכנסת יצחק, בית הכנסת טמפלגאסה, בית הקברות החדש והמוזיאון במפעל של אוסקר שינדלר.

לילה בקרקוב
 

היום החמישי - קרשניק ולובלין

נסיעה ללובלין ועצירה בקרשניק בדרך

קרשניק. רשות להתיישבות היהודים בעיירה קרשניק ניתנה במחצית השנייה של המאה ה-16, ובמהלך המאות הבאות העיירה היהודית התפתחה מסביב לכיכר המרכזית. במאה ה-19 קרשניק  התפתח בקרשניק מרכז חסידי חשוב של חצרות גור, מודז'יץ, רוזבדוב ומשפחת איגר מלובלין.
הביקור יכלול: בית הכנסת הגדול ובית המדרש (אשר שופץ ב-2011), הכיכר המרכזית, מבנה מקווה הטהרה ובית הקברות היהודי.

סיור מודרך ברובע היהודי לשעבר בלובלין

הרובע היהודי בלובלין. האיזכור המוקדם ביותר שאנו יכולים למצוא להתיישבות יהודית בתחומי לובלין הוא מהמאה ה-14. הרובע היהודי בעיר התפתח משך מאות שנים סביב האזור של הטירה המלכותי והעיר העתיקה, כיום האזור של מרכז העיר. במהלך מלחמת העולם ה-2, רוב הקהילה היהודית הלובלינאית נשלחה על ידי הנאצים למחנה ההשמדה בלזץ, והרובע ברובו הוחרב.
הביקור יכלול: האזור בו שכן הרובע היהודי, שער גרוצקה והאנדרטה לזכר השואה.

לילה בלובלין 

היום השישי - לובלין וקוזמיר על הויסטולה (קז'ימיש דולני)

המשך הסיור ברובע היהודי בלובלין - ישיבת חכמי לובלין ובית הקברות היהודי העתיק

ישיבת חכמי לובלין. פרוייקט חייו של רבי מאיר שפירא, הישיבה נחנכה על ידו ביוני 1930. המבנה המרשים שאיכלס את הישיבה שרד את מלחמה העולם, וב2006 נפתח בשטחו בית כנסת חדש. 

בית הקברות העתיק. בית הקברות היהודי העתיק בלובלין נפתח בתחילת המאה ה-15, והוא בית הקברות העתיק ביותר הקיים בפולין. אף על פי שסבל מהרס רב במהלך מלחמת העולם ה-2 ובתקופה שלאחריה, מצבותיהם של החוזה מלובלין ואישים חשובים במסורת היהודית והמקומית עדיין נמצאות בו ומשומרות.

נסיעה לקוזמיר על הויסטולה.

סיור מודרך בקוזמיר על הויסטולה (קז'ימייז' דולני)

קוזמיר. היישוב היהודי בעיירה קוזמיר החל כנראה עוד בימיו של המלך קז'ימייז' הגדול, אשר במאה ה-14 העניק פריווילגיות רבות ליהודי פולין. על פי האגדה, המלך קז'ימייז' ניהל רומן בעיירה הזו עם נערה יהודיה בשם אסתר. במהלך המאה ה-19 התיישב בעיירה הצדיק יחזקאל בן-צבי הירש טאוב והקים בה את חצרו, צעד שהופך את החסידות לזרם המרכזי בעיירה.
הביקור יכלול: בית הכנסת (משמש כמוזיאון), בית הקברות היהודי והלפידריום, הכיכר ההיסטורית וגבעת שלושת הצלבים (תצפית על העיירה והנהר).

נסיעה לוורשה
לילה בוורשה

 

היום השביעי - הטיסה חזור

זמן לפנאי

הסעה לשדה התעופה

Please reload

  • TripAdvisor
  • Facebook - Black Circle

© 2017 by ROOTKA