מוזאון פולין בורשה

מוזאון פולין בורשה

לובלין

לובלין

ישיבת חכמי לובלין

ישיבת חכמי לובלין

מיידנק

מיידנק

איזביצה

איזביצה

'זמושצ

'זמושצ

שצ'בז'שין

שצ'בז'שין

יוזפוב

יוזפוב

בלזץ

בלזץ

קרשניק

קרשניק

קוזמיר על הויסלה

קוזמיר על הויסלה

תוכנית הטיול להורדה:

צרו איתנו קשר כדי לתכנן טיול:

אנחנו משתדלים להתאים את הצעות המסלול שלנו ללקוח, על מנת ליצור את הטיול הטוב ביותר בתקציב שאתם בוחרים. אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר לפרטים נוספים:

תוכנית, משך, ביקור באתרים, שפת הדרכה (עברית, אנגלית, פולנית או אוקראינית), אמצעי תחבורה וסטנדרט המלונות.

טיול מורשת יהודית במחוז לובלין
7 ימים

מחוז לובלין היווה בעברו כר פורה להפתחותם של חיים יהודיים, ומאות קהילות יהודיות יישבו את העיירות והערים הקיימות בו עד היום, כגון  לובלין וזמושצ'. אם ברצונכם להתחבר למורשת העבר היהודי של מחוז לובלין ולחוות את התרבות שהיתה פעם חלק בלתי נפרד ממנו, אין זה מספיק לבקר בערים הגדולות - כיוון שהקסם הייחודי של השטייטל היהודי נמצא דוקא בכפרים! בטיול זה נזמין אתכם לצאת איתנו למסע בין העיירות הקטנות והכפרים של מחוז לובלין - שצ'בז'שין, יוזפוב, קרשניק וקוזמיר דלובלין (קז'ימייז' דולני). 

היום הראשון - ורשה

חצי יום מודרך בעיר (בכפוף למועדי הנחיתה)

ורשה, בירת פולין. ורשה כיום היא מטרופולין מודרני ומערבי. בסוף מלחמת העולם ה-2 בעקבות מרד גטו וורשה (1943) ומרד וורשה הפולני (1944), נחרבה וורשה כמעט כליל. שיקומה של העיר, בעיקר של העיר העתיקה והטירה המלכותי, נעשה בעזרת מאמץ לאומי אדיר, אשר בנה מחדש גם את העיר הפיזית, אך גם את הגאווה הלאומית הפולנית שנרמסה בזמן המלחמה.
הביקור יכלול: סיור באזור העיר העתיקה ועמוד זיגמונד, הטירה המלכותית והגן הסקסוני.

לילה בוורשה
 

היום השני ־ וורשה

סיור מודרך ברובע היהודי לשעבר ובאזור של גטו וורשה

וורשה היהודית. האיזכור המוקדם ביותר של ההתיישבות היהודית בוורשה מתוארך למאה ה־15, ומאז הפכה העיר למרכז הגדול והחשוב ביותר של החיים היהודיים בפולין. בתקופה שטרמה למלחמת העולם ה־2 הקהילה היהודית של וורשה היוותה מעל 30% מאוכלוסיית העיר. בזמן המלחמה, כבשו הנאצים את העיר והקימו בה את הגטו הגדול ביותר על אדמת אירופה. בשנת 1943 הגטו הושמד כמעט כליל בעקבות דיכוי המרד היהודי על ידי הגרמנים.
הביקור יכלול: האזור של הרובע היהודי לשעבר והגטו, בית־הכנסת נוז׳יק, הבונקר במילא 18, כיכר השילוחים (אומשלאג־פלאץ), האנדרטה לזכר מורדי הגטו והמוזיאון לתולדות יהודי פולין.

נסיעה ללובלין
לילה בלובלין

 

היום השלישי - לובלין ומיידנק

סיור מודרך ברובע היהודי לשעבר בלובלין ובמוזיאון הלאומי במיידנק

הרובע היהודי בלובלין. האזכור המוקדם ביותר שאנו יכולים למצוא להתיישבות יהודית בתחומי לובלין הוא מהמאה ה-14. הרובע היהודי בעיר התפתח משך מאות שנים סביב האזור של הטירה המלכותי והעיר העתיקה, כיום האזור של מרכז העיר. במהלך מלחמת העולם ה-2, רוב הקהילה היהודית הלובלינאית נשלחה על ידי הנאצים למחנה ההשמדה בלז'ץ, והרובע ברובו הוחרב.
הביקור יכלול: האזור בו שכן הרובע היהודי, שער גרוצקה והאנדרטה לזכר השואה.

מיידנק. מחנה הריכוז לובלין, הידוע בכינויו מיידנק, היה המחנה הנאצי השני בגודלו על אדמת אירופה הכבושה. המחנה נבנה ב1941, ופעל עד ליום השחרור של מחוז לובלין ביולי 1944.
הביקור יכלול: סיור בשטח המחנה, מגורי האסירים ותאי הגז, התצוגה החדשה "אסירי מיידנק", מבנה המשרפות והאנדרטה למאבק ולקדושה.

לילה בלובלין

היום הרביעי - לובלין, איזביצה וזמושצ'

המשך הסיור ברובע היהודי בלובלין - ישיבת חכמי לובלין ובית הקברות היהודי העתיק

ישיבת חכמי לובלין. פרוייקט חייו של רבי מאיר שפירא, הישיבה נחנכה על ידו ביוני 1930. המבנה המרשים שאיכלס את הישיבה שרד את מלחמה העולם, וב2006 נפתח בשטחו בית כנסת חדש. 

בית הקברות העתיק. בית הקברות היהודי העתיק בלובלין נפתח בתחילת המאה ה-15, והוא בית הקברות העתיק ביותר הקיים בפולין. אף על פי שסבל מהרס רב במהלך מלחמת העולם ה-2 ובתקופה שלאחריה, מצבותיהם של החוזה מלובלין ואישים חשובים במסורת היהודית והמקומית עדיין נמצאות בו ומשומרות.

נסיעה לזמושצ' (עצירה בדרך באיזביצה)

איזביצה. העיירה איזביצה הוקמה במאה ה-18, ואורך קיומה אוכלסה כמעט אך ורק על ידי יהודים. במהלך מלחמת העולם ה-2 גטו איזביצה שימש כתחנת מעבר להשמדת יהודים במחנות ההשמדה בלז'ץ וסוביבור, ליהודים שגורשו ממערב אירופה ופולין.
הסיור יכלול: הכיכר המרכזית, מבנים עם סוכות שנשארו מהעיירה, בית הקברות היהודי והאנדרטה להנצחת קורבנות הגטו.

סיור מודרך בזמושצ'

זמושצ'. אתר מורשת עולמי של אונסק"ו. זמושצ' הוקמה במאה ה-16, על פי מודל רינסנס קפדני. יהודים החלו להתיישב בעיירה תקופה קצרה אחר הקמתה, ובתוך מאות שנים הם נעשו לבעלי השפעה רבה בעיירה. בין האישים המפורסמים שגדלו בה ניתן למצוא את הכותב האידישיי י.ל. פרץ.
הביקור יכלול: כיכר הריינסאנס המרכזית, הרובע היהודי לשעבר בעיר העתיקה ובית הכנסת בסגנון הריינסאנס, מבנה מקווה הטהרה והלאפידריום בשטח בית הקברות החדש.

לילה בזמושצ'.
 

היום החמישי - שברשין (שצ'בז'שין), יוזפוב ובלזץ

טיול מודרך ברחבי העיירות ובמוזאון אתר ההנצחה הלאומי בבלזץ

שברשין (שצ'בז'שין). האיזכור המוקדם ביותר שמצוי בידינו כיום לקהילה יהודית בשברשין הוא מן המאה ה-15. במאות שלאחר התיישבותם שם, עסקו יהודי השטעטל בעיקר במלאכות ובמסחר, ופתחו את חנויותיהם סביב לכיכר המרכזית. במאה ה-16 נבנה בפאתי העיירה בית קברות יהודי, אשר כיום הוא אחד מבתי הקברות היהודיים העתיקים בפולין שעדיין נשתמרו, ומכיל מאות מצבות.
הביקור יכלול: מבנה בית הכנסת (משמש כמרכז תרבות), בית הקברות ואתר ההנצחה לקורבנות ההוצאה להורג בהוקם במקום.

יוזפוב. ההתיישבות היהודית החלה ביוזפוב עם הקמת העיירה, במאה ה-18. במאה ה-19, הקים בצלאל ואקס בית דפוס עברי ביוזפוב, ובמהלך עשורים בודדים הפכה העיירה למרכז ההוצאה לאור הגדול במחוז לובלין, כאשר מחצית מתושבי העיירה מועסקים בתחומים שונים הקשורים להוצאה לאור.
הביקור יכלול: מבנה בית הכנסת (משמש כספרייה ומרכז הנצחה), בית הקברות, המחצבה, אתר ההוצאה להורג ואנדרטת ההנצחה ביער.

בלזץ. מחנה ההשמדה בלזץ, אשר הוקם בשנת 1942, היה האתר הראשון בו נוסה השימוש בתאי גזים נייחים לצורך השמדה שיטתית של יהודים. בתוך מספר חודשי פעילותו, עד דצמבר 1942, נרצחו במחנה כ-400 אלף איש.
הסיור יכלול: אתר ההנצחה והאנדרטה בשטח המחנה, המוזיאון ומבנה מפקד המחנה.

נסיעה לזמושצ'

היום השישי - קרשניק, קוזמיר על הויסלה (קז'ימיש דולני) וורשה

טיול מודרך ברחבי השטעטלעך

קרשניק. רשות להתיישבות היהודים בעיירה קרשניק ניתנה במחצית השנייה של המאה ה-16, ובמהלך המאות הבאות העיירה היהודית התפתחה מסביב לכיכר המרכזית. במאה ה-19 קרשניק  התפתח בקרשניק מרכז חסידי חשוב של חצרות גור, מודז'יץ, רוזבדוב ומשפחת איגר מלובלן.
הביקור יכלול: בית הכנסת הגדול ובית המדרש (אשר שופץ ב-2011), הכיכר המרכזית, מבנה מקווה הטהרה ובית הקברות היהודי.

קוזמיר על הויסלה. היישוב היהודי בעיירה קוזמיר החל כנראה עוד בימיו של המלך קז'ימיש הגדול, אשר העניק במאה ה-14 פריווילגיות רבות ליהודי פולין. על פי האגדה, המלך קז'ימייז' ניהל רומן בעיירה הזו עם נערה יהודיה בשם אסתר. במהלך המאה ה-19 התיישב בעיירה הצדיק יחזקאל בן-צבי הירש טאוב והקים בה את חצרו, צעד שהופך את החסידות לזרם המרכזי בעיירה.
הביקור יכלול: בית הכנסת (משמש כמוזיאון), בית הקברות היהודי והלפידריום, הכיכר ההיסטורית וגבעת שלושת הצלבים (תצפית על העיירה והנהר).

נסיעה לורשה
לילה בורשה

היום השביעי - הטיסה חזור

זמן לפנאי

הסעה לשדה התעופה

Please reload

  • TripAdvisor
  • Facebook - Black Circle

© 2017 by ROOTKA