ירושלים של ממלכת פולין - מסע מורשת יהודית

טיול יום (6 שעות)

העיר לובלין, ובליבה העיר העתיקה והטירה המלכותית, היא אחת הערים העתיקות בפולין. עד המאה ה-20 היתה לובלין ממוקמת במרכז פולין, וכיום היא העיר הגדולה ביותר בגבולה המזרחי. קהילה יהודית התקיימה בלובלין כבר מן המאה ה-14, ובחלוף השנים יצא שמה של העיר כמרכז ללימוד והשכלה תורנית יהודית בכל פולין, ואף כונתה לעיתים "ירושלים של ממלכת פולין". התפתחות החיים היהודיים בעיר נפסקה עם פרוץ מלחמת העולם ה-2, והרס חיי היהודים בה לווה בהרס רובו של הרובע היהודי. על כן, סיור ברובע היהודי בלובלין הוא למעשה סיור בעיר שאינה קיימת עוד, ביקור במקום שמצוי רובו בזיכרון בעוד רק מעט ממורשתו החומרית שרדה.

הרובע היהודי לשעבר

האיזכור המוקדם ביותר שאנו יכולים למצוא להתיישבות יהודית בתחומי לובלין הוא מהמאה ה-14. הרובע היהודי בעיר התפתח משך מאות שנים סביב האזור של הטירה המלכותית והעיר העתיקה, כיום האזור של מרכז העיר. במהלך מלחמת העולם ה-2, רוב הקהילה היהודית הלובלינאית נשלחה על ידי הנאצים למחנה ההשמדה בלז'ץ, והרובע ברובו הוחרב.
הביקור יכלול: האזור בו שכן הרובע היהודי ושער גרוצקה.

 

"מרכז "שער גרוצקה - תאטרון NN

מרכז גרוצקה הינו מוסד תרבות של הממשל העצמי של מחוז לובלין, אשר עוסק בחקר ואיסוף מידע ועדויות על העיר היהודית בלובלין. בפעילותו, עושה המרכז שימוש במיקומו ההיסטורי הייחודי בין העיר היהודית לעיר הנוצרית, בשער גרוצקה, אשר ידוע גם בשמו ההיסטורי כשער היהודי.

ישיבת חכמי לובלין

המוסד היה פסגת פרוייקט חייו של רבי מאיר שפירא, ונחנך על ידו ביוני 1930. שמה של הישיבה מתייחס לשרשרת הדורות של בתי המדרש בלובלין מהמאה ה-16, ובזמן הקצר בו הספיקה להתקיים אכן היתה הישיבה מוסד ידוע ומוערך ברחבי אירופה. המבנה המרשים שאיכלס את הישיבה שרד את מלחמת העולם, ובשנת 2006 נפתח בשטחו בית כנסת חדש. 

בית הקברות העתיק

בית הקברות היהודי העתיק בלובלין נפתח בתחילת המאה ה-15, והוא בית הקברות העתיק ביותר הקיים בפולין. אף על פי שסבל מהרס רב במהלך מלחמת העולם ה-2 ובתקופה שלאחריה, מצבותיהם של החוזה מלובלין ואישים חשובים במסורת היהודית והמקומית עדיין נמצאות בו ומשומרות.

Please reload

צרו איתנו קשר כדי לתכנן טיול

הכיכר המרכזית בלובלין

הכיכר המרכזית בלובלין

לובלין

לובלין

שער גרוצקה בלובלין

שער גרוצקה בלובלין

כיכר הטירה המלכותית בלובלין

כיכר הטירה המלכותית בלובלין

לובלין

לובלין

ישיבת חכמי לובלין

ישיבת חכמי לובלין

מצוות החוזה מלובלין

מצוות החוזה מלובלין

​​

  • ​​​הטיול אורך כ-6 שעות וניתן להתאים את המסלול והאורך לצרכיכם.

  • אנו מציעים הדרכה באנגלית, עברית, פולנית, רוסית ואוקראינית.

  • ניתן לארגן הסעה לפי בקשת הלקוח. המחיר משתנה בהתאם למספר המשתתפים, צרו איתנו קשר לפרטים נוספים.

תוכנית הטיול להורדה:

  • TripAdvisor
  • Facebook - Black Circle

© 2017 by ROOTKA