מסע מורשת יהודית במזרח פולין ואוקראינה
7 ימים

ורשה

ורשה

מוזאון פולין בורשה

מוזאון פולין בורשה

לובלין

לובלין

ישיבת חכמי לובלין

ישיבת חכמי לובלין

מיידנק

מיידנק

'זמושץ

'זמושץ

בלזץ

בלזץ

לביב

לביב

לביב

לביב

לביב

לביב

אזור הגבולות של מזרח פולין ואוקראינה, שהיה עד מלחמת העולם ה-2 אזור הגבולות של פולין, היה עשיר בחיים יהודיים בעברו. רבות מהעיירות היהודיות שהתפתחו על דרכי המסחר, אשר הובילו מלבוב ללובלין והלאה מערבה לקרקוב, התפתחו למוקדים חשובים של הקהילה היהודית הפולנית והוציאו מתוכן רבנים, מנהיגים יהודיים ואמנים בעלי שם. במסע הזה נזמין אתכם לבוא איתנו לביקור בכמה מהערים החשובות ביותר באזור, ונלמד תוך כך על הקהילות השונות והמגוונות שחיו באזור - זרם ההשכלה בזמושצ', הקהילה החסידית בלובלין והקהילה ספרדית בלבוב.

תוכנית הטיול להורדה:

צרו איתנו קשר כדי לתכנן טיול:

אנחנו משתדלים להתאים את הצעות המסלול שלנו ללקוח, על מנת ליצור את הטיול הטוב ביותר בתקציב שאתם בוחרים. אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר לפרטים נוספים:

תוכנית, משך, ביקור באתרים, שפת הדרכה (עברית, אנגלית, פולנית או אוקראינית), אמצעי תחבורה וסטנדרט המלונות.

היום הראשון - ורשה

חצי יום מודרך בעיר (בכפוף למועדי הנחיתה)

ורשה, בירת פולין. ורשה כיום היא מטרופולין מודרני ומערבי. בסוף מלחמת העולם ה-2 בעקבות מרד גטו וורשה (1943) ומרד וורשה הפולני (1944), נחרבה וורשה כמעט כליל. שיקומה של העיר, בעיקר של העיר העתיקה והטירה המלכותי, נעשה בעזרת מאמץ לאומי אדיר, אשר בנה מחדש גם את העיר הפיזית, אך גם את הגאווה הלאומית הפולנית שנרמסה בזמן המלחמה.

הביקור יכלול: סיור באזור העיר העתיקה ועמוד זיגמונד, הטירה המלכותית והגן הסקסוני.

לילה בוורשה

היום השני ־ וורשה

סיור מודרך ברובע היהודי לשעבר ובאזור של גטו וורשה

 

וורשה היהודית. האיזכור המוקדם ביותר של ההתיישבות היהודית בוורשה מתוארך למאה ה־15, ומאז הפכה העיר למרכז הגדול והחשוב ביותר של החיים היהודיים בפולין. בתקופה שטרמה למלחמת העולם ה־2 הקהילה היהודית של וורשה היוותה מעל 30% מאוכלוסיית העיר. בזמן המלחמה, כבשו הנאצים את העיר והקימו בה את הגטו הגדול ביותר על אדמת אירופה. בשנת 1943 הגטו הושמד כמעט כליל בעקבות דיכוי המרד היהודי על ידי הגרמנים.

הביקור יכלול: האזור של הרובע היהודי לשעבר והגטו, בית־הכנסת נוז׳יק, הבונקר במילא 18, כיכר השילוחים (אומשלאג־פלאץ), האנדרטה לזכר מורדי הגטו והמוזיאון לתולדות יהודי פולין.

 

נסיעה ללובלין

לילה בלובלין

היום השלישי - לובלין ומיידנק

סיור מודרך ברובע היהודי לשעבר בלובלין ובמוזיאון הלאומי במיידנק

 

הרובע היהודי בלובלין. האיזכור המוקדם ביותר שאנו יכולים למצוא להתיישבות יהודית בתחומי לובלין הוא מהמאה ה-14. הרובע היהודי בעיר התפתח משך מאות שנים סביב האזור של הטירה המלכותי והעיר העתיקה, כיום האזור של מרכז העיר. במהלך מלחמת העולם ה-2, רוב הקהילה היהודית הלובלינאית נשלחה על ידי הנאצים למחנה ההשמדה בלזץ, והרובע ברובו הוחרב.

הביקור יכלול: האזור בו שכן הרובע היהודי, שער גרוצקה והאנדרטה לזכר השואה.

 

מיידנק. מחנה הריכוז לובלין, הידוע בכינויו מיידנק, היה המחנה הנאצי השני בגודלו על אדמת אירופה הכבושה. המחנה נבנה ב1941, ופעל עד ליום השחרור של מחוז לובלין ביולי 1944.

הביקור יכלול: סיור בשטח המחנה, מגורי האסירים ותאי הגז, התצוגה החדשה "אסירי מיידנק", מבנה המשרפות והאנדרטה למאבק ולקדושה.

 

לילה בלובלין

היום הרביעי -זמושצ', בלז'ץ ולבוב

נסיעה לזמושצ'

 

סיור מודרך בזמושצ'

 

זמושצ'. אתר מורשת עולמי של אונסק"ו. זמושצ' הוקמה במאה ה-16, על פי מודל רינסנס קפדני. יהודים החלו להתיישב בעיירה תקופה קצרה אחר הקמתה, ובתוך מאות שנים הם נעשו לבעלי השפעה רבה בעיירה. בין האישים המפורסמים שגדלו בה ניתן למצוא את הכותב האידישיי י.ל. פרץ.

הביקור יכלול: כיכר הריינסאנס המרכזית, הרובע היהודי לשעבר בעיר העתיקה ובית הכנסת בסגנון הריינסאנס, מבנה מקווה הטהרה והלאפידריום בשטח בית הקברות החדש.

 

סיור מודרך במוזיאון אתר ההנצחה הלאומי בבלז'ץ

 

בלז'ץ. מחנה ההשמדה בלז'ץ, אשר הוקם בשנת 1942, היה האתר הראשון בו נוסה השימוש בתאי גזים נייחים לצורך השמדה שיטתית של יהודים. בתוך מספר חודשי פעילותו, עד דצמבר 1942, נרצחו במחנה כ-400 אלף איש.

הסיור יכלול: אתר ההנצחה והאנדרטה בשטח המחנה, המוזיאון ומבנה מפקד המחנה.

 

נסיעה ללבוב

לילה בלבוב

היום החמישי - לבוב

טיול מודרך בלבוב

 

לבוב. השורשים של ההתיישבות היהודית בלבוב נעוצים כבר בתקופת הקמתה של העיר, בסביבות אמצע המאה ה-13. זמן קצר לאחר התיישבותם שם, הקהילה התפצלה לכדי שתי קהיליות נפרדות - אחת בין חומות העיר והשניה מחוץ להן, באזור המכונה קרקובסקיה פז'דמיישצ'ה (פרבר קרקוב). אף על פי שרוב המורשת החומרית היהודית של לבוב הוחרבה בתקופת השואה, עדיין מצויות בשטח העיר עדויות רבות לקהילה היהודית שהתקיימה בה.

הביקור יכלול: הכיכר המרכזית, חורבות מבנה בית הכנסת "הורד המוזהב", הרובע היהודי העירוני והאזור של הגטו, בית הכנסת החסידי לשעבר, האזור של בית הקברות היהודי לשעבר (כיום כיכר קרחיבסקי), המבנה של בית החולים היהודי לשעבר והאנדרטה להנצחת הקורבנות של גטו לבוב.

 

לילה בלבוב

היום השישי - ז'ולקבה, ורשה

נסיעה לז'ולקבה

 

טיול מודרך בז'ולקבה

 

ז'ולקבה. ז'ולקבה הוקמה כעיירה פרטית בסוף המאה ה16 על ידי סטניסלב ז'ולקייבסקי, ותוכננה על פי מודל רנייסאנס קפדני ומפואר. יהודים חיו בה כבר מתקופת הקמתה, והקהילה נעשתה עצמאית בשנת 1620. למשך תקופה קצרה עברה העיירה לבעלות המלך יאן סובייסקי ה-3, אשר העניק ליהודי העיירה אישור להקמת בית דפוס יהודי  בשטחה. בתקופה שבין שתי מלחמות העולם, כמחצית מאוכלוסיית ז'ולקבה אשר מנתה 10.000 נפש היתה יהודית. מרבית יהודי ז'ולקבה נשלחו למותם במחנה ההשמדה בלז'ץ בשנת 1942 וחלק מהקהילה הוצא להורג ביער בפרברי העיירה בשנת 1943.

 

נסיעה לורשה

לילה בורשה*

 

*לחלופין קיימת האפשרות לטיסה ישירה מלבוב לתל-אביב בחברת התעופה יוקריין אינטרנשיונל איירליינס (בימי רביעי ב17:40 בלבד). במקרה זה אנו יכולים להאריך את השהות בעיר ללילה נוסף, במקום לנסוע לורשה.

היום השביעי - הטיסה חזור

זמן לפנאי

הסעה לשדה התעופה

Please reload

Success! Message received.