לובלין

לובלין

סקנסן - מוזאון האוויר הפתוח

סקנסן - מוזאון האוויר הפתוח

לובלין

לובלין

פירוגי מסורתי

פירוגי מסורתי

(קוזמיר על הויסלה (קז'ימיש דולני

(קוזמיר על הויסלה (קז'ימיש דולני

(קוזמיר על הויסלה (קז'ימיש דולני

(קוזמיר על הויסלה (קז'ימיש דולני

נלצ'וב

נלצ'וב

שצ'בז'שין

שצ'בז'שין

יוזפוב

יוזפוב

'זמושץ

'זמושץ

'זמושץ

'זמושץ

תוכנית הטיול להורדה:

צרו איתנו קשר כדי לתכנן טיול:

אנחנו משתדלים להתאים את הצעות המסלול שלנו ללקוח, על מנת ליצור את הטיול הטוב ביותר בתקציב שאתם בוחרים. אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר לפרטים נוספים:

תוכנית, משך, ביקור באתרים, שפת הדרכה (עברית, אנגלית, פולנית או אוקראינית), אמצעי תחבורה וסטנדרט המלונות.

עולם העיירה היהודית 

5 ימים במחוז לובלין

כדי לנסות להבין את עושר החיים היהודיים בפולין לפני המלחמה ולחוש ברוחה של התרבות שאיננה עוד, חשוב לבקר דווקא באזורים המרוחקים והפרובינציאליים יותר, מקומות כמו מחוז לובלין, בו פרחו בעבר עשרות קהילות יהודיות בעיירות שנקראו שטעטלים. זהו המקום בו המסורת פוגשת בחדשנות והעבר נמזג עם ההווה. במסע הזה נקח אותכם לטייל בין העיירות הקטנות והכפרים אשר ממלאים את נופיו הירוקים של מחוז לובלין. נתחקה אחר עקבות המורשת היהודית, נהנה מיופיו של הטבע, נטעם מהאוכל המקומי ונתאהב בסביבה השלווה.

היום הראשון - היכרות עם התרבות של מחוז לובלין

הגעה

 

נסיעה ללובלין

 

סקנסן. מוזאון האוויר הפתוח אשר מוקם בעמק נחל צ'כובקה הוא אחד הגדולים מסוגו בפולין. המוזאון ייחודי גם בזכות המבנים בעלי הארכיטקטורה המרשימה שהוקמו בו, המוצגים האופייניים למורשת המחוז ומופעי התרבות המראים את העושר של אזור הספר. המוזאון עוסק באיסוף ושיחזור מוצגים הקשורים לחיי הכפר, האחוזה והעיירה הקטנה. בנוסף, הוא משמר ומציג למבקריו טקסים ומסורות מחיי היומיום של תושבי האזור בעבר.

הביקור יכלול: תצוגת האוויר הפתוח של השטח והאתנוגרפיה של מחוז לובלין, מאיזור רוסטוצ'ה, דרך פודלשה ועד לנחל הויסלה, וכמובן עיירות הספר.

 

ארוחת ערב מסורתית פולנית

לילה בלובלין​

היום השני - ירושלים של ממלכת פולין: לובלין

הרובע היהודי בלובלין. האזכור המוקדם ביותר שאנו יכולים למצוא להתיישבות יהודית בתחומי לובלין הוא מהמאה ה-14. הרובע היהודי בעיר התפתח משך מאות שנים סביב האזור של הטירה המלכותי והעיר העתיקה, כיום האזור של מרכז העיר. במהלך מלחמת העולם ה-2, רוב הקהילה היהודית הלובלינאית נשלחה על ידי הנאצים למחנה ההשמדה בלז'ץ, והרובע ברובו הוחרב.
הביקור יכלול: האזור בו שכן הרובע היהודי, שער גרוצקה והאנדרטה לזכר השואה.

מרכז "שער גרוצקה - תאטרון NN". מרכז גרוצקה הינו מוסד תרבות של הממשל העצמי של מחוז לובלין, אשר עוסק בחקר ואיסוף מידע ועדויות על העיר היהודית בלובלין. בפעילותו, עושה המרכז שימוש במיקומו ההיסטורי הייחודי בין העיר היהודית לעיר הנוצרית, בשער גרוצקה, אשר ידוע גם בשמו ההיסטורי כשער היהודי.

 

ישיבת חכמי לובלין. המוסד היה פסגת פרוייקט חייו של רבי מאיר שפירא, ונחנך על ידו ביוני 1930. שמה של הישיבה מתייחס לשרשרת הדורות של בתי המדרש בלובלין מהמאה ה-16, ובזמן הקצר בו הספיקה להתקיים אכן היתה הישיבה מוסד ידוע ומוערך ברחבי אירופה. המבנה המרשים שאיכלס את הישיבה שרד את מלחמת העולם, ובשנת 2006 נפתח בשטחו בית כנסת חדש. 

 

בית הקברות העתיק. בית הקברות היהודי העתיק בלובלין נפתח בתחילת המאה ה-15, והוא בית הקברות העתיק ביותר הקיים בפולין. אף על פי שסבל מהרס רב במהלך מלחמת העולם ה-2 ובתקופה שלאחריה, מצבותיהם של החוזה מלובלין ואישים חשובים במסורת היהודית והמקומית עדיין נמצאות בו ומשומרות.
 

 

ארוחת ערב במסעדה היהודית

לילה בלובלין

היום השלישי - הקסם של אזור הויסלה בקוזמיר ונלצ'וב

נסיעה לקוזמיר על הויסלה

קוזמיר על הויסלה. היישוב היהודי בעיירה קוזמיר החל כנראה עוד בימיו של המלך קז'ימיש הגדול, אשר העניק במאה ה-14 פריווילגיות רבות ליהודי פולין. על פי האגדה, המלך קז'ימייז' ניהל רומן בעיירה הזו עם נערה יהודיה בשם אסתר. במהלך המאה ה-19 התיישב בעיירה הצדיק יחזקאל בן-צבי הירש טאוב והקים בה את חצרו, צעד שהופך את החסידות לזרם המרכזי בעיירה.
הביקור יכלול: בית הכנסת (משמש כמוזיאון), בית הקברות היהודי והלפידריום, הכיכר ההיסטורית וגבעת שלושת הצלבים (תצפית על העיירה והנהר).

 

נלצ'וב. נקח הפסקה קצרה מהסיפור היהודי בשביל ההזדמנות להנות מאחת מפנינות תיירות הבריאות והיופי היפות והפופולריות ביותר בפולין. האקלים המקומי של נלצ'וב מעודד את התחדשות הגוף ומאפשר את התנאים האופטימליים להירגעות ונופש. אחת מהאטרקציות המרכזיות של נלצ'וב היא הפארק מהמאה ה-18, אשר מוקף מכל עבריו בווילות היסטוריות בסגנון שוויצרי שמעניקות לעיירה את המראה המפורסם שלה.

הביקור יכלול: מתחם הספא, הפארק. 

 

ארוחת ערב בנלצ'וב

נסיעה ללובלין

לילה בלובלין

 

היום הרביעי - שטעטעלים ועיירות מהרנסנס במחוז: שברשין, יוזפוב וזמושץ'

נסיעה לשצ'בז'שין

 

 

שברשין (שצ'בז'שין). האיזכור המוקדם ביותר שמצוי בידינו כיום לקהילה יהודית בשברשין הוא מן המאה ה-15. במאות שלאחר התיישבותם שם, עסקו יהודי השטעטל בעיקר במלאכות ובמסחר, ופתחו את חנויותיהם סביב לכיכר המרכזית. במאה ה-16 נבנה בפאתי העיירה בית קברות יהודי, אשר כיום הוא אחד מבתי הקברות היהודיים העתיקים בפולין שעדיין נשתמרו, ומכיל מאות מצבות.
הביקור יכלול: מבנה בית הכנסת (משמש כמרכז תרבות), בית הקברות ואתר ההנצחה לקורבנות ההוצאה להורג בהוקם במקום.

 

נסיעה ליוזפוב

 

 

 

 

יוזפוב. ההתיישבות היהודית החלה ביוזפוב עם הקמת העיירה, במאה ה-18. במאה ה-19, הקים בצלאל ואקס בית דפוס עברי ביוזפוב, ובמהלך עשורים בודדים הפכה העיירה למרכז ההוצאה לאור הגדול במחוז לובלין, כאשר מחצית מתושבי העיירה מועסקים בתחומים שונים הקשורים להוצאה לאור.
הביקור יכלול: מבנה בית הכנסת (משמש כספרייה ומרכז הנצחה), בית הקברות, המחצבה, אתר ההוצאה להורג ואנדרטת ההנצחה ביער.

 

נסיעה לזמושץ'

 

 

 

 

זמושצ'. אתר מורשת עולמי של אונסק"ו. זמושצ' הוקמה במאה ה-16, על פי מודל רינסנס קפדני. יהודים החלו להתיישב בעיירה תקופה קצרה אחר הקמתה, ובתוך מאות שנים הם נעשו לבעלי השפעה רבה בעיירה. בין האישים המפורסמים שגדלו בה ניתן למצוא את הכותב האידישיי י.ל. פרץ.
הביקור יכלול: כיכר הריינסאנס המרכזית, הרובע היהודי לשעבר בעיר העתיקה ובית הכנסת בסגנון הריינסאנס, מבנה מקווה הטהרה והלאפידריום בשטח בית הקברות החדש.

 

נסיעה ללובלין

ארוחת ערב וקונצרט/הופעה מוזיקלית

לילה בלובלין

היום החמישי - הטיסה חזור

זמן לפנאי ושופינג
הסעה לשדה התעופה​

אופציונלי: ביקור במוזאון ההיסטוריה של מחוז לובלין בטירה המלכותית

 

Please reload

  • TripAdvisor
  • Facebook - Black Circle

© 2017 by ROOTKA